Ortodonti

 
Ortodontik tedavi hastanın yaşam kalitesini ciddi boyutta yükselten ve sonuçları bakımından hem hastayı, hem de doktoru tatmin eden uzun emek, engin bilgi ve yeterli deneyim gerektiren bir tedavidir.

Ortodontik bozuklukların yol açtığı başlıca sorunlar:

- Diş ve yumuşak doku estetiğinin (özellikle gülümsemenin) arkadaş ve iş çevresindeki sosyal ilişkileri doğrudan etkilemesi,
- Çiğneme güçlüğü ve eklem ağrıları,
- Özellikle dişlerin sıkışık olduğu alanlarda ağız ve diş temizlemedeki zorluğa bağlı çürük ve dişeti problemleridir.

İskeletsel 1. Sınıf Bozukluk


İskeletsel 2. Sınıf Bozukluk

   

İskeletsel 3. Sınıf Bozukluk

   

Ortodontik tedavi sürecinin işleyişi:

- Hastanın ağız muayenesi ve röntgen analizleri sonucu tedavi planının oluşturulması
- Gerekli ağız hazırlıklarının yapılması (dolgular, diş temizliği, ..)
- Vakanın diş ve çene yapısındaki bozukluğun şiddetine bağlı olarak 6 ay-2 yıl arası değişen tedavi süresinin başlaması (Kontroller 4-5 haftada bir yapılmaktadır)
- Tedavinin sonlanması, braketlerin çıkarılması ve pekiştirme amaçlı koruyucu önlemlerin alınması

Cerrahi Tedavi

Cerrahi Tedavi

Cerrahi Tedavi

Öne İtimli Dişler

Ortahat Kayması

Boşluk Kapama

Çene Genişletme


Güncel ortodontik tedavi yöntemleri:

1- Sabit Ortodontik Tedavi: Dişlerin üzerine sabit bir şekilde yapıştırılan braketlerle olan tedavi tipidir. Belli periyotlarla braketlerin içindeki teller değiştirilerek/ayarlanarak tedavi sürdürülür. Braketlerin materyalleri ve uygulandığı bölgelere göre farklılıklar gösterir:

- Metal braketler: Standart metal barketler, kapaklı (klipsli) metal braketler
- Estetik braketler: Plastik, porselen , safir braketler
- Lingual braketler: Dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılan ve dışarıdan belli olamayan braketler

2- Hareketli (Müteharrik) Ortodontik Tedavi: Takıp çıkarılabilen plastik apareyler ile yapılan tedavi yöntemidir. Ancak uygulama alanları sınırlıdır.

- Howley plağı: Plastikten yapılmış metal bükümler içeren plaklar
- Clear aligner (invisalign): Şeffaf, takıldığında belli olmayan plaklar


 Sabit Ortodontik Tedavi
Braket Sistemi

Hareketli (Müteharrik) Ortodontik Tedavi
Ağız Dışı Aparey

ORTOGNATİK CERRAHİ:

Hastanın büyüme-gelişim çağı sona ermiş ve ortodontik tedavinin sınırlarını aşan, alt ve üst çenenin aşırı şiddetteki iskeletsel bozuklukları (alt çenenin önde olması, aşırı fırlaklık gibi) mevcutsa ortognatik cerrahiye başvurulur. Bu tip tedaviler iyi bir cerrahi bir ekip ile koordineli çalışmayı gerektirdiğinden yapılan her işlem çok iyi bir şekilde dokümante edilmeli (röntgenler, ağıziçi fotoğraflar, modeller) , hastanın cerrah ile tanıştırılması, karşılıklı fikir alışverişi ve hassas bir planlama gereklidir. Tedavi süreci öncelikli olarak tedavi planının oluşturulması, ortodontik tedavi ile hastanın ameliyata hazır hale getirilmesi, ameliyatın yapılması ve bir süre daha ortodontik takibi şeklindedir. Bir süre takip edildikten sonra herhangi bir nüks (geri bozulma) olmadığı gözlendikten sonra teller çıkarılmakta, bu tedaviyle hastanın çiğneme fonksiyonlarının daha etkin bir şekilde yapılması ve özgüveni yerine gelmiş bir şekilde daha rahatlıkla gülümseyebilmesi sağlanmaktadır.

   

Ortodontik tedavi ile ilgili sizden gelen sorular, yanlış düşünceler ve cevapları:

Soru: Tedavi süresi 6-7 yıl süren birkaç arkadaşım var, bu tedavi bu kadar uzun sürüyor mu?

Cevap: Aşırı iskeletsel bozukluğu olup 7-8 yaşında erken dönemde başlanması gereken bir hasta ise tedavi süresi bu şekilde uzun olabilir, ancak bu tarz hastalar oldukça nadirdir (%5). Normal zamanında (11-15 yaş civarı) tedavisine başlanan orta şiddette bir vakada 1 - 2 yıl arası bir sürede sonuç alınır. Bu süre kemik yapısı ve bireylere bağlı farklılıklara bağlı olarak bir miktar değişiklik gösterebilir. Eğer tedavi süresi daha uzun sürüyorsa hasta randevularını aksatmış , apareylerini dikkatsizce kullanarak sürekli apareylerine zarar vermiş veya tedavi ortodonti uzman olmayan kişilerce yapılmaya çalışılmış olabilir.

Soru: Tel tedavisi sonucunda dişlerin çürüdüğü doğru mu?

Cevap: Diş telleri ağza uygulandıktan sonra doğal olarak dişler üzerinde biriken plak ve besin miktarı artacaktır. Bundan dolayı hastalara günde en az 4-5 kez diş fırçalamalarını, ağız bakımı için özel ortodontik diş fırçası ve diş arası fırça kullanımını önerilmektedir. Ayrıca şekerli gıda, çikolata tüketimi en aza indirilmeli, asitli içecekler içilmemeli, çok nadir içilecekse pipetle içilmelidir. Ağız bakımına dikkat eden hastalarda hiçbir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Soru: Tedavi bittikten sonra teller çıkarken dişler zarar görür mü?

Cevap: Braketleri dişe yapıştıran yapıştırıcılar özel ortodontik yapıştırıcılar olduğu için braketler rahatlıkla sökülebilmekte, dişin üzerinde kalan yapışkan artıkları ise dişin mine yüzeyine zarar vermeyen özel bir sistemle rahatlıkla temizlenebilmektedir.

Soru: 41 yaşında bir bayanım, çocuğumun ortodontik tedavi ile dişleri çok düzgün bir hale geldi. Benim de bu yaştan sonra dişlerim tel tedavisi ile düzelebilir mi?

Cevap: Çene yapısında iskeletsel bir bozukluk olmadığı sürece ortodontik tedavi imkanı her zaman mevcuttur. Erişkin hastalar için estetik olan ve dışarıdan fazla gözükmeyen şeffaf safir (kristal yapıda), lingual (dişlerin iç yüzeyinden) veya porselen braketler mevcuttur. Ayrıca basit vakalara şeffaf diş plakları uygulanarak dişlerin düzeltilmesi mümkündür. Şiddetli iskeletsel bozukluk varsa (çenenin aşırı önde olması gibi) ortodonti ile birlikte yapılacak olan ortognatik cerrahi –çene ameliyatı- işlemi ile tedavi imkanı vardır.

Soru: Tedavi bittikten sonra düzelmiş olan dişlerde tekrar bozulma olur mu?

Cevap: Dişler belli bir süre ilk haline dönme eğilimde olacaktır. Bu riski önlemek için aktif ortodontik tedavi bittikten sonra, ayrıca pekiştirme tedavisi yapılmaktadır. Bunun için şeffaf plaklar tarzında takıp çıkarılabilen apareyler uygulanabildiği gibi, ön dişlerin iç taraflarına dışarıdan gözükmeyen ince bir koruyucu tel de yapıştırılabilir. Pekiştirme tedavisinin süresi bozukluğun şiddetine göre değişmektedir. Ayrıca gömülü 20 yaş dişleri (3. Büyük azı) mevcutsa ve çene kemiğinde bu dişlerin sığabilmesi için yeterli yer yoksa, bu dişler çıkmak isterken komşu dişlere baskı yapacağından tekrar dişlerde sıkışmaya yol açabilirler, bundan dolayı bu dişlerin de alınması gerekecektir.

 

Hakkımızda | Klinik | Ağız Hijyeni | Sterilizasyon | Ortodonti | İmplant | Kanal Tedavisi | Periodontal Tedavi | Estetik Diş Hekimliği | İletişim

Bu site;
Ağız ve Diş sağlığının korunması için bilgi aktarımı ve paylaşımı amacıyla hazırlanmıştır.
Meslek etik kurallarına saygılıdır.
Bu bilgiler hekimin tıbbi amaçlı muayenesi, tanı ve teşhis yerine geçmez.
www.turfaner.com | drturfaner@yahoo.com

Diş Hekimi
Dr. TURFANER
Millet Caddesi Yetkin Apt. 83/2 Fındıkzade / İstanbul
0212 585 05 53

DOKTOR TURFANER 2011
design by Burak Ocaklıoğlu